מעצבת פנים מחיפה באהבה

שמי אירנה אלבז ואני מעצבת פנים מחיפה. בתיק העבודות שלי כמה עשרות פרוייקטים של עיצוב ושיפוץ בארץ, וגם בחו"ל.
ניתן כאן לצפות באתר הרשמי שלי

יום שבת, 18 ביוני 2011

עיצובים בסגנון פרובנס 2 - כיצד לרהט? דקור וסטיילינג

חשבתי איך אני מגדירה את הסגנון הפרובנסי בצורה הכי מדוייקת - לדעתי ההגדרה הטובה של זה - סגנון כפרי צרפתי. להבדיל ממה שישראלים רבים חושבים - הסגנון הזה, האמיתי, הוא מאוד צנוע, אך יחד עם זאת מגוון. הריהוט הוא לרוב מעץ, צבוע מגוונים בהירים.ואם כבר עץ - אז לרוב מדובר בעץ אלון ועץ אגוז עם הטקסטורה האופיינית להם, וסידור של טבעות עצים מיוחד.
מה הולך חוץ מעץ? כמובן אבן ובדים טבעיים (כותנה, פשתן). גוונים - כמו שאמרתי, בהירים, המשקפים את הקרבה לים - גווני חול רטוב, או יבש, גווני גלי ים, שמיים, גווני בדים ש"הבהירו" בשמש. הסגנון הזה הוא קרוב לליבם של אנשים שאוהבים להיות קרובים לטבע. לפעמים מוסיפים גוונים שהם נותנים קונטרסט 

שימוש רחב בכל הגוונים של כחול - מאוד אופייני גם כן.

מטבח:
למטבחים בסגנון פרובנס הגוונים האופיינים הם שילוב של תכלת-פסטל או לבן-צהבהב.

(שלושת התמונות הבאות הן פרי העיצוב שלי, צולם בבית הלקוח) 


צילום - אנסטסיה הירשצילום - אולגה סולן 

אלה הגוונים של ים ושמש, של צמחיה מקומית. אני מניחה שכמויות אדירות של לוונדר שגדל באזור מסמל את התכלת במטבח. נושא הצמחיה הוא משהו שמאוד נראה בטקסטיל המקומי - הדפסים של עלים, פרחים צהובים ולבנדר מאוד נפוץ על וילונות, מפות, טקסטיל של מיטה.

(ששת התמונות הבאות צולמו בבית הלקוחות שעיצבתי) צילום - אנסטסיה הירש גופי תאורה: יש הרבה מתכת בגופים של הסגנון הזה, ומעט זכוכי (שתי התמונות הן פרי עיצובי, צולם בבית הלקוח ) צילום - אולגה סולן 

ניתן למצוא כאלה בשוק הפשפשים או בחנויות תאורה שמשלבות תאורות בסגנונות שונים בארץ.
מטבח בסגנון פרובנס: אני מאמינה שעיצוב המטבח כאלמנט מאוד מרכזי בסגנון הכפרי הזה מושפע מהבישולים הכפריים שיש באזור: דבש מפרחי לבנדר, מרציפן, שמן זית וזיתים, גבינות כבשים ועזים, יינות מהטובים ביותר בצרפת - על זה מגיע מפרובנס

בארץ הנגרות שלנו היא יותר לכיוון של פורמייקות, ולא ניתן למצוא מטבח כפרי בסגנון פרובנס עשוי פורמייקה, בגלל כל הקטע שזה חייב להיות רק מעץ, ועם מסגרות ושיופים וכו".

קצת על שימוש באבן.
השימוש באבן הוא מאוד דומיננטי בפרובנס, יחד עם השימוש בעץ. מרצפות אבן, משטחי אבן, כיורים ייצוקים מאבן, ואפילו פרטי ריהוט.

כן לאבן יש נוכחות והיא נשמרת שנים.
קירות:השימוש בטייח ככיסוי קיר הוא עדיין הדומיננטי. טייח גס עם פיגמנט כלשהו בהיר, לא כל כך מסובך לביצוע, לא יקר, ורץ לא רק בחדרים, אלא גם בחדרי רחצה בחלל הבית

אגב, הסגנון הזה של חדרי רחצה הוא האהוב עלי ביותר
(שלושת התמונות הבאות הן פרי עיצובי, צולם בבית הלקוח) :צילום - אולגה סולן צילום - שרון דוידוביץ' יצחקי 


הערה שלי בתור מעצבת: שימו שטיחון צמר גם בחדר רחצה, כמו בתמונה מעל. זה מוסיף המון.

על מרצפות. כמו שאמרתי: אבן ו/או משושמים של קרמיקות בגוון טרקוטה.בפרובנס משתמשים גם בפרקטים, בתור ריצוף, אך יותר בגרסאות המודרניות של הסגנון פרובנס. האם ניתן בכלל לשלב את העתיק הזה עם המודרני? יש לי תחושה שכן, וזה מצליח לא רע בכלל.
קיימים בפרובנס כמה וכמה בתים שהצליחו ליצור סגנון מודרני ויחד עם זאת לשמר אלמנטים מקוריים תוך כדי שימוש נכון בחומרים וטקסטורות במינון הנכון.

נכתב על ידי אירנה אלבז מעצבת פנים מחיפה www.irena.co.il


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה